Moderné riešenia
Moderné riešenia

Test

Archima - architektonický ateliér PrešovČo je to architektúra ?
    
         Ak postavíme základy, steny a strechu,postavili sme stavbu. Ak ju postavíme tak, že má vyriešenú prevádzkovu logistiku, je citlivo zasadená do krajiny a kontextu v ktorom sa nachádza , keď pri pohľade na stavbu naša nervová sústava produkuje endorfíny a pocit radosti z krásna, postavili sme architektúru.Naozaj kvalitná architektura je taká, ktoránepotrebuje nič pridávať ani odoberať , ktorá je technologický vyspelá a moderná.Hodnota architektúry nie je  ľahko meratelná. Objemy a kubíky vyjadrujú spravidla materiálové náklady . Architektúra a design učí to, ako  materiály a priestory poskladať, aby vzniklo krásne a neopakovateľné riešenie .
Architektúra je multidisciplinárna veda, nie je to len učenie o vzhľade a tvaroch , ale o komplexnosti riešenia . Je to skĺbenie sociálnych, kultúrnych, ekonomických, enviromentálnych, technických a technologických determinantov .Veľkú časť práce architekta predstavuje  usmerňovanie  projekčného teamu a koordináciu výstavby .
Pridanú hodnotu, ktorú takto vkladáme do stavby zvyčajne preverí až čas a užívanie stavby. Budova  nemusí časom užívania len strácať na hodnote, ale naopak, jejarchitektonická hodnota ju  môže vyzdvihnúť na piedestál realitného rebríčka .
Platí , že krásne nemusí byť vždy drahé a drahé nemusí byť vždy pekné...
Som presvedčený, že naše mestá potrebujúvážiť si a chrániť históriu a zároveňakceptovať modernú estetiku, prijať ju ako prirodzenú etapu svojho vývoja. Moderná architektúra vie byť úchvatná. A kvalitná architektúra sa môže stať výborným marketingovým prostriedkom. Symbolizuje nás ako komunitu, spoločenstvo v európskom aj svetovom kontexte, a preto ju nesmieme podceňovať. Dajme spoločne materiálu a ľudskej práci vyššiu pridanú hodnotu. Vráťme budúcim generáciam zveľadené to, čo sme si požičali od tých pred nami .
jún.2013                            
 
Archima - architektonický ateliér Prešov                                  Archima - architektonický ateliér Prešov
                            
Ing.arch. Peter Marcinko – konateľ firmy
  topstavebne.pdf [ 648.74 KB ]